קבלן בניין

קבלן בנייה או קבלן בניה ?

פרויקט בינוי דורש שילוב ידיים של לא מעט בעלי מקצוע, אשר הכשרה מתאימה וניסיון הם בבחינת חובה להצלחת הפרויקט. המונח קבלן בניה עשוי להתייחס לכל אחד מקבלני המשנה האחראים על פרק מסוים מן המכלול של הפרויקט, אולם במרבית המקרים מדובר במנצח האחראי לאגד את כל בעלי המקצוע וללוות את כל שלבי הבניה עד לסיום המוחלט, קבלת האישורים הרלוונטיים ומסירת המפתח לידי הלקוח.

קבלן גמר עד מפתח

בחיפוש אחר קבלני בניה לפרויקט בניה פרטי חשוב לוודא כי קבלן הבניה המיועד הוא קבלן מוסמך ורשום המופיע בפנקס הקבלנים. מעבר לרישום האישי בפנקס יפורט תחום עיסוקו העיקרי של הקבלן, מחזור עסקים ותנאים מגבילים במידה וקיימים. רישום זה יהווה אסמכתא לעיסוקו של הקבלן, כאשר הרישום לבדו מחייב את הקבלן לשבע שנות ניסיון בעבודה בפועל וזאת לצד עמידה בהצלחה בבחינות מקצועיות מטעם משרד העבודה.

מטבע הדברים הרישום עצמו של קבלני בניה הוא תנאי בסיס ואינו עיקר הדרישות, כאשר קבלן בניה פרטית יש לבחור בקפידה, לחקור את ניסיונו בפועל בהובלת פרויקטים בהיקף דומה, לדרוש המלצות קודמות ובעיקר לעגן את ההתקשרות עמו בחוזה ברור ונהיר.

בפניה אל חברת בניה לווילה פרטית תינתן לעתים האפשרות לבחור מבין מספר קבלנים. אין להקל ראש בהחלטה, ומעבר לבחינה של הרקע והניסיון של קבלני בניה המיועדים, מומלץ גם לשוחח עמם ולבחור לצד השיקולים המקצועיים על בסיס כימיה אישית.

קבלן בניה עד גמר הוא איש הביצוע של היזם והמשקיע, בעל הקרקע והנכס. בניה אינה מדע מדויק ולצד התכניות האדריכליות עבודת השטח זוכה ללא מעט אתגרים, קשיים בירוקרטים, עלויות לא צפויות
וצורך בקבלת החלטות בזמן אמת. קבלן בניה לווילה פרטית עומד בקשר יום- יומי עם היזם והבעלים, מעדכן אותו אודות התקדמות הבניה, מספק לו מענה לשאלות ומסייע לו בקבלת החלטות הדורשות ראייה מקצועית. בבחירה של קבלן בנייה לווילה פרטית התקשורת האישית, האמון והכימיה עם הקבלן חשובה לא פחות מהפרמטרים המקצועיים להצלחת הפרויקט.

קיימים קבלני בנייה המביאים התמחות במספר תחומים עיקריים:

  • קבלן הריסה– קבלן הריסה רלוונטי בעיקר בעבודה על שטחים עליהם קיימים מבנים המיועדים להריסה ופינוי בטרם תחילת הבנייה החדשה. אחריות הקבלן תהיה להרוס ביעילות ובבטיחות את הקיים, לפנות את ההריסות ולפלס את הקרקע על פי דרישות התקן לבניה חדשה. גם במקרים בהם אין צורך בפעולת ההריסה כי אם בפינוי ו/או פילוס ייתכן ויידרש קבלן הריסה המביא את הידע והכלים ליצירת שטח יציב, נקי ומותאם לפרויקט בניה חדש.
  • קבלן שלד– קבלן השלד אחראי על הקמת הקונסטרוקציה הראשונית של המבנה, היוצרת את התשתית לבינוי ואחראית על איכות המבנה, עמידותו ותנאי הבטיחות בו. השלד כולל יסודות, עמודים וקורות, מערכת זיגוג, תקרות ותשתית רצפתית. קבלן בניה האחראי לשלד יעבוד בצמוד לתכנית האדריכלית והתכנון ההנדסי ויביא ליצירת תשתית איתנה ובטוחה לחיפוי, איטום, בידוד ודקורציה.
  • קבלן איטום– קבלן האיטום משתלב כבר בשלב התכנון ומציג תכנית איטום מלאה, לרבות איטום גגות, איטום קירות, איטום חדרים רטובים ובידוד מלא של המבנה. כוחם של מים מחלחלים אל במנה עשוי להיות רב והנזק שהם גורמים לטווח הארוך הוא עצום. קבלן איטום יהיה אחראי על איטום מלא של התשתית מפני חדירת מים חיצונית או פנימית למבנה ולעומק התשתית.
  • קבלן מפתח – קבלן מפתח הוא שם כולל לקבלן בניה הלוקח אחריות על תהליך הבניה מן ההתחלה
    ועד לסוף (מסירת המפתח, ומכאן שמו). קבלן המפתח אינו מבצע באופן ישיר את כל שלבי הבינוי
    ועדיין יהיה תלוי בלא מעט קבלני בניין בעלי מומחיות משנה, לצד בעלי מקצוע נוספים, אולם בזכות ניסיון וידע עם תהליך הבניה הכולל בכוחו להביא להתקדמות הפרויקט באיכות, ביעילות ותוך עמידה
    בלוחות זמנים ופיקוח על התקציב.

חשוב לדעת כי לצד קבלן בנייה הנשכר על ידי היזם, ליזם והבעלים יש אינטרס ברור לשכור גם את
שירותיו של מפקח בנייה שיפקח על העבודה באתר, חומרי הבניין, קיום נכון ומקצועי של כל שלבי
העבודה, עבודה עם אנשי מקצוע מוסמכים בלבד, בחינת חשבוניות והוצאות, עמידה בלוחות זמנים
ועוד. בניגוד לקבלן הבנייה שמביא ידע מקצועי אולם גם אינטרס (לחסוך בעלויות על מנת להגדיל את
נתח הרווחים, לסיים מהר את הפרויקט ולעבור לפרויקט הבא) האינטרסים היחידים של מפקח בניה הם אלה של היזם והוא אף מביא את כל הכלים המקצועיים על מנת לשמור עליהם.

צרו קשר

טיפים ומידע מקצועי

קבלן שלד מחיר למטר

הערכת בניית שלד מחיר למטר 2020 מחיר לשלד בבנייה קונבנציונלית: כולנו מכירים את הבטון והברזל. השיטה הישראלית הקלאסית. עלות מ"ר שלד: 1,700-2,400 ש"ח. הפער הגדול

קראו עוד »